MUDr. Martin Pešl, Ph.D. je vědeckým pracovníkem Mezinárodního centra klinického výzkumu FNUSA-ICRC a kardiologem se specializací na arytmologii na I. interní kardioangiologické klinice LF MU a FN u sv. Anny v Brně.
Během doktorského studia se zaměřil na diferenciaci kmenových buněk na kardiomyocyty v laboratoři Dana Kaufmana na Stem Cell Institute při University of Minnesota v Minneapolis. Spolu s Janem Přibylem (CEITEC MU) vyvinul novou metodu měření absolutní kontrakční síly klastrů kardiomyocytů pomocí mikroskopie atomárních sil (AFM). Doktorské studium ukončil v roce 2013 pod vedením prof. Petra Dvořáka a doc. Tomáše Káry. Po atestaci z kardiologie absolvoval odbornou stáž zaměřenou na epikardiální přístupy v animálních elektrofyziologických experimentech na Mayo Clinic v Rochesteru pod vedením prof. Samuela Asirvathama (Heart Rhythm Services Department).
Ve své klinické i vědecké práci se zaměřuje především na arytmologii, což se odráží i ve více než stovce publikací a v několika recentních patentech a užitných vzorech, např. v oblasti elektroporace jako alternativní ablační technologie.
Martin se dlouhodobě věnuje translačnímu výzkumu na pomezí základní a klinické vědy. V letech 2020–2023 zastával funkci zástupce ředitele FNUSA-ICRC pro translační výzkum a do konce roku 2022 vedl například mezinárodní projekt CResPace (Horizon 2020), zaměřený na vývoj inteligentního, neuronálně řízeného kardiostimulátoru, který napodobuje přirozené kardiovaskulární regulační mechanismy. Na tento projekt nyní navazuje v rámci čerstvě získaného evropského projektu CResPulse (Horizon Europe), který dále rozvíjí bioelektronické přístupy v léčbě chronických srdečních onemocnění.
S ICRC Akademií spolupracuje již od roku 2011 jako lektor. Během této doby měl možnost pracovat s řadou talentovaných studentů, jejichž výjimečné výsledky jsou trvalou inspirací pro další generace mladých vědců.


